Ovaj članak dio je serije članaka objavljenih povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena.

U trećem tromjesečju 2022. u EU većina zaposlenih osoba u dobi od 15 do 64 godine bili su muškarci (54% muškaraca u usporedbi s 46% žena). Međutim, što se tiče zanimanja (prema ISCO-u), bilo je više ženskih pomoćnih službenica (66% od ukupno zaposlenih osoba u dobi od 15-64 u ovom zanimanju), uslužnih i prodajnih radnica (63%), stručnih žena npr. znanstvenici, učitelji (54%) i žene u osnovnim zanimanjima (53%). Na drugom kraju ljestvice, žene su činile manje od petine ljudi zaposlenih kao radnice u obrtu i srodnim obrtima (11%) te rukovateljice postrojenjima i strojevima te monterice (19%).

Na detaljnijoj razini, žene u EU-u činile su veliku većinu zaposlenih osoba među djelatnicima koji skrbe o djeci i pomoćnim učiteljima (93% od ukupno zaposlenih u ovom zanimanju u trećem tromjesečju 2022.), medicinskim sestrama i primaljama (89%) i primarnim učitelji u školi i ranom djetinjstvu (88%).

U međuvremenu, žene su činile nisku manjinu među radnicima na građevini i srodnim obrtima (1% od ukupnog broja ljudi zaposlenih u ovom zanimanju u trećem tromjesečju 2022.), mehaničarima i serviserima strojeva te instalaterima i serviserima električne opreme (oboje 3%).

Izvor podataka: LFS ad-hoc ekstrakcija