U 2022. godini 26 % ljudi u dobi od 16 do 74 godine u EU-u izjavilo je da su prošli online tečaj ili koristili online materijal za učenje u tri mjeseca prije ankete; ovo je smanjenje od 2 postotna boda (pp) u usporedbi s 28% u 2021.

Online tečajevi zgodan su način da naučite nešto novo ili da produbite svoje znanje o određenoj temi, na primjer za poboljšanje jezičnih vještina, proširenje profesionalnih kvalifikacija ili jednostavno za zabavu. Tijekom pandemije COVID-19, kada su ljudi bili poticani da ograniče društvene kontakte, online tečajevi bili su sigurna alternativa za obrazovanje i osposobljavanje i postali su sve popularniji. Međutim, kako su se društvena ograničenja smanjivala, popularnost online tečajeva je opala.

Godine 2022., među svim članicama EU-a, Finska je imala najveći udio (50%) ljudi u dobi od 16 do 74 godine koji pohađaju online tečaj ili koriste online materijal za učenje, a slijede Španjolska (42%), Švedska i Nizozemska (obje 40%) .

Na drugom kraju ljestvice, održavanje online tečajeva ili korištenje online materijala za učenje nije bilo uobičajeno u Rumunjskoj (8%), Bugarskoj (11%) i Poljskoj (15%).

Općenito, sudjelovanje u online obrazovanju smanjilo se u usporedbi s 2021. U 2022. udio ljudi koji pohađaju online tečajeve ili koriste online materijale za učenje smanjio se u svim zemljama EU osim u Finskoj (+5 postotnih bodova u 2022. u usporedbi s 2021.), Hrvatskoj (+ 1 pp) te Češka i Italija (obje nepromijenjene). Najveći pad zabilježen je u Sloveniji (-7 pp), Luksemburgu (-6 pp) te Belgiji, Estoniji, Austriji i Švedskoj (sve -5 pp).

Izvor: Eurostat