Digitalne tehnologije nude ljudima prilike da žive bolje, slobodnije i isplativije, donoseći nam nove slobode, stvarajući nove veze među ljudima i državama te stvarajući mnoga nova radna mjesta. Međutim, također znamo da mogu nanijeti veliku štetu našim demokratskim društvima putem kampanja dezinformiranja, ušutkavanjem glasova koji se ne slažu ili još gore, kao oružjem za kibernetičke napade. Kod digitala sve ovisi o tome kako koristimo te tehnologije i koja će se pravila i standardi primjenjivati.

Digitalne tehnologije posvuda oblikuju naše svakodnevne živote pa se s njima moramo baviti i na strateškoj razini u diplomaciji. EU podupire rad na Globalnom digitalnom sporazumu UN-a kako bi osigurao da naša digitalna budućnost ima ljude i njihova prava u središtu, a ne interese države ili interese velikih tehnoloških platformi.

Naša digitalna budućnost također je geopolitičko pitanje s različitim digitalnim modelima koji se natječu. Neki u središte stavljaju sposobnost države da kontrolira svoje građane. Drugi dopuštaju moćnim privatnim tvrtkama da koncentriraju moć na neproporcionalan način. Mi u EU odlučili smo staviti pojedince u središte, kao osnažene građane. To je bila glavna poruka Zaključaka Vijeća o digitalnoj diplomaciji usvojenih u srpnju prošle godine i Europske deklaracije o digitalnim pravima i načelima u prosincu. Kao sljedeći korak, sada iznosimo naše ideje o tome kako mi i naši partneri diljem svijeta možemo ploviti ovim nezgodnim vodama, u kontekstu UN-ovog Globalnog digitalnog sporazuma (GDC).

Multilateralizam je u DNK-u EU-a i želimo ga učiniti što učinkovitijim. Stoga smo bili sretni što smo doprinijeli radu glavnog tajnika Ujedinjenih naroda, Antonia Guterresa, kada je pozvao na ‘Summit budućnosti’ koji bi se trebao održati u rujnu 2024. kako bi se reformirao UN i planiralo kako bi trebao djelovati u sljedećih desetljeća. UN-ov Global Digital Compact dio je tog sveukupnog napora i pokazat će kako digital može biti dio toga.

Pristup usmjeren na čovjeka

Što EU želi vidjeti u Globalnom digitalnom sporazumu UN-a?

Naše temeljno uvjerenje je da digitalna transformacija mora biti u službi ljudi, osiguravajući da se ljudska prava i temeljne slobode koje imaju izvan mreže također poštuju i na mreži. Želimo da se digitalna revolucija odnosi na osnaživanje ljudi i davanje novih prilika.

Pristup usmjeren na čovjeka također znači zalaganje za slobodan, otvoren, siguran i nefragmentiran internet i protiv gašenja interneta. To znači borbu protiv manipulacije informacijama i dezinformacija; i obvezuju se na zaštitu osobnih i drugih podataka ljudi.

Naša predanost stavljanju ljudi u središte također znači da digitalizacija mora pomoći u poboljšanju pružanja javnih usluga, uključujući obrazovanje i zdravstvo. Svi ljudi na svijetu – bez obzira na njihov spol, dob i invaliditet – trebali bi imati pravo na pristup državnim uslugama, nemanipuliranim informacijama. Istodobno, moramo zatvoriti digitalne jazove kako bismo pomogli ljudima da steknu digitalne vještine podupirući dostupno digitalno obrazovanje u cijelom svijetu i osiguravajući univerzalnu povezanost. Drugim riječima, digitalna transformacija bit će uspješna samo ako je i socijalno pravedna, uključuje sve i ako je dio transformacije utemeljene na ljudskim pravima.

Kako bi se nosili s ubrzanim klimatskim promjenama i gubitkom bioraznolikosti, digitalne tehnologije mogu i moraju igrati sve veću ulogu u pružanju održivih rješenja. To je također jedan od razloga zašto je Europska unija pokrenula inicijativu Global Gateway. Ove godine pokrećemo mnoge druge vodeće digitalne projekte od podatkovnih centara do kabela, od satelita (Filipinsko čvorište COPERNICUS povezano s ASEAN-om, satelitsko povezivanje središnje Azije) do zemaljske širokopojasne mreže: podmorski kabeli u Mediteranu (Medusa), u Crnom moru, oko Zapadne Afrike i Srednje Amerike. Sve se to provodi u duhu Team Europe, što znači udruživanje napora institucija EU-a i država članica. Kao još jedan primjer, nedavno smo pokrenuli EU-LAC Digital Alliance, s ciljem produljenja BELLA optičkog kabela između Europe i Latinske Amerike i Kariba, kako bismo izgradili sigurnu digitalnu okosnicu povezivanja i približili istraživačke zajednice EU-a i LAC-a. zajedno.

Ambiciozan i napredan Global Digital Compact

Ovih dana svi govore o revolucionarnom potencijalu novih tehnologija poput umjetne inteligencije (AI). Njihovi su kapaciteti doista zapanjujući i promijenit će naše živote na načine koje ne možemo lako pojmiti. Ali ljudi su također zabrinuti oko toga koji su etički i drugi dugoročni učinci. Kao EU, kažemo da razvoju umjetne inteligencije, ali vjerujemo da ljudski identitet i ljudsko dostojanstvo moraju ostati u središtu. Globalni digitalni dogovor UN-a može pružiti bitne smjernice koje jamče zaštitu ljudskog identiteta i ljudskog dostojanstva.

Ruanda i Švedska su sufacilitatori i koordiniraju rad oko Globalnog digitalnog sporazuma, uz podršku izaslanika glavnog tajnika UN-a za tehnologiju. Podržat ćemo ih da dobiju ambiciozan i napredan Globalni digitalni sporazum UN-a koji će voditi naše digitalne politike u godinama koje dolaze.