Glavna tužiteljica Europskog javnog ureda tužitelja (EPPO) Laura Codruta Kovesi izvijestila je hrvatske medije u utorak o zaključcima njezinog sastanka dan prije s premijerom Andrejom Plenkovićem i predstavnicima hrvatskog pravosuđa.

Niti jedna država nije čista. Korupcija se (u EU) ne mete pod tepih. Kad imamo sumnju moramo postupati, izjavila je Kovesi u Europskom domu obrazlažući i zaključke sastanka s vrhom hrvatske vlade. Suradnja s nacionalnim vlastima je ključna. Razgovarali smo o područjima gdje se suradnja može poboljšati. Najviše je važno poboljšati protok informacija između ureda (DORH-a i EPPO-a), naglasila je.

Kovesi je navela podatak kako su i istrage i pokrenuti postupci udvostručeni u odnosu na prošlu godine te izrazila nadu kako će ta statistika nastaviti rasti. Istaknula je kako kriminalne grupe imaju sve veću moć jer su postale internacionalne te imaju sve veću dostupnost informacijama.

Zato je, istaknula je, ključno osigurati i europskim tužiteljima direktan pristup nacionalnim bazama podataka, između ostalim i hrvatskim. Podaci o kojima je govorila vezani su uz račune, nekretnine i tvrtke osumnjičenih i ljudi pod istragom za korupciju, pranje novca, prevare ili zloupotrebu EU sredstava – vrste razgranatog kriminala u Hrvatskoj, zbog kojeg su optuženi mnogi pa čak i trenutni ili bivši ministri.

Brži smo (EPPO) od nacionalnih pravosuđa. Zato moramo imati pristup informacijama koje nam mogu biti važne, izjavila je Kovesi spominjući primjer kada su uspjeli zaplijeniti više stotina tisuća eura s računa u Rumunjskoj od osumnjičenika koji se tada nalazio van Rumunjske – ‘za samo četiri sata’.

Za sada nema problema s novim tužiteljem (Ivanom Turudićem), optimistična sam jer to inače ne bi bilo dobro za moj posao, imam povjerenja u vašu zemlju. Zadatak ministra pravosuđa je da zakone o nadležnosti sudova uskladi s EU zakonodavstvom, poručila je glavna europska tužiteljica, napominjući da ako pristup podacima neće biti riješen do kraja godine – ponovno će doći u posjet Hrvatskoj.

Admiral – najupečatljiviji slučaj koji je zahvatio sve članice

Na pitanje novinara časopisa Udruga.hr o slučaju koji joj je u Hrvatskoj ostao u pamćenju kao primjer dobrog rada njezinog ureda – Kovesi je napomenula kako je svjesna da su medijima najupečljativiji slučajevi korupcije u koju su uključeni najviši dužnosnici. Podsjetimo, poput slučaja bivše ministrice Gabrijele Žalac koja se trenutno procesuira (nedavno je sadašnja šefica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović priznala da je platila rođendansku proslavu Žalac europskim novcem dok je bila voditeljica odjela u Upravi za strateško planiranje i koordinaciju EU fondova).

Ili kao što je slučaj bivšeg ministra Tomislava Tolušića koji se tereti za subvencijsku prevaru od 400.000 eura.

No Kovesi je kao primjer navela ‘slučaj Admiral’ iz Portugala. Upravo je taj slučaj za Kovesi ogledni primjer nužnosti povezivanja nacionalnih baza podataka s europskim tužiteljima. Slučaj Admiral se, podsjetimo, počeo istraživati u Portugalu, gdje je 1 tvrtka s 2 zaposlenika imala godišnju dobit od 200 milijuna eura. Tijekom istrage se ustanovilo kako je sumnjiva tvrtka povezana s drugim tvrtkama koje se bave istim prijevarama u gotovo svim zemljama članicama EU, ali i nekim ostalim državama. U konačnici je šteta za proračun EU bila 2,2 milijarde eura, a za proračun Portugala 68 milijuna eura, iako se u startu činilo da štete nema.

Upitana da navede pak primjer neuspjeha, za razliku od slučaja Admiral, Kovesi ga nije imala – naglasivši svoju odlučnost – da ne odustaje ni od jednog slučaja korupcije, pranja novca i prijevara, a koji razaraju svaku državu članicu, a u konačnici i samu EU.

Nastavljamo štititi EU proračun, nacionalne proračune, a i sigurnost građana Europske unije, zaključila je glavna europska tužiteljica.

Photo: Business Media Group

Tekst: Redakcija Business Media Group/Udruga.hr i Poslovni savjetnik